Vision Festival 2021 lineup / schedule: Jaimie Branch, William Parker, John Zorn, more

Vision Festival 2021 lineup / schedule: Jaimie Branch, William Parker, John Zorn, morePublished: May 13, 2021

NYC's Vision Festival returns in 2021, happening July 22-31 with with in-person events from July 22-23 and 29-30 at Pioneer Works in Brooklyn, and July 24-25 and 31 at The Clemente in the Lower East Side. All events will also be livestreamed. It's the festival's 25th anniversary and this year's Lifetime Achievement Award is being presented to pianist, vocalist, poet, and actor Amina Claudine Myers, who will have an evening dedicated to her on July 23 at Pioneer Works.

The 2021 lineup also includes William Parker, Nicole Mitchell, Jaimie Branch's FLY or DIE, David Murray, James Blood Ulmer, Andrew Cyrille, Patricia Nicholson Parker, Matthew Shipp, Ava Mendoza, a tribute the late Milford Graves with John Zorn, Andrille Cyrille, and many more.

Tickets are on sale now. Check out the full Vision 25 performance lineup and schedule below.

VISION 25 PERFORMANCE SCHEDULE

THURS, JULY 22 @ PIONEER WORKS
159 Pioneer Street, Brooklyn

6:00pm Opening Healing Ceremony
William Parker – bass / Patricia Nicholson Parker – text, movement / Jean Carla Rodea – voice / Michael T.A. Thompson – drums

7:00pm Music for a Free World Septet
Dave Sewelson – baritone sax / Aquiles Navarro – trumpet / Steve Swell – trombone / Dave Hofstra – tuba / Ava Mendoza – guitar / William Parker – bass / Marvin “Bugalu” Smith – drums

8:00pm Cooper-Moore Solo
Cooper-Moore – piano

8:45pm Dave Burrell & Darius Jones Duo
Dave Burrell – piano / Darius Jones – alto saxophone

9:45pm Matthew Shipp String Trio
Matthew Shipp – piano / Mat Maneri – viola / William Parker – bass

FRI, JULY 23 @ PIONEER WORKS
Amina Claudine Myers Lifetime of Achievement Celebration

6:30pm The Amina Claudine Myers Voice Octet

7:30pm Poet Tyehimba Jess

8:00pm Generation IV
Amina Claudine Myers – voice, piano / Richarda Abrams – voice / Pyeng Threadgill – voice / Luna Threadgill-Moderbacher – voice

9:00pm Reflections: A Portrait of Amina Claudine Myers
Documentary film by Moon Lasso, produced by Arts for Art

9:30pm The Amina Claudine Myers Trio
Amina Claudine Myers – piano, Hammond B3 / Jerome Harris – bass
Reggie Nicholson – drums

SAT, JULY 24 @ THE CLEMENTE, LA PLAZA OUTDOORS
107 Suffolk St, New York

5:00pm Creative Vision Youth Ensemble

6:00pm Composers Workshop Ensemble
Warren Smith – drums, percussion / Rod Williams – piano / Larry Roland – bass, poetry / James Zollar – trumpet / Patience Higgins – tenor sax / Don Slatoff – baritone sax / Lloyd Haber – drums, percussion

7:00pm ElectroFLUTTER
Fay Victor – voice, compositions / Nicole Mitchell – flute / Jamaaladeen Tacuma – bass guitar

8:00pm Morris / Smith
Tracie Morris – poetry / Cecilia Smith – vibes

8:30pm Joe Morris & Tomas Fujiwara
Joe Morris – guitar / Tomas Fujiwara – drums

9:30pm Tony Malaby’s Sabino Quartet
Tony Malaby – tenor, soprano saxophones / Ben Monder – guitar / Michael Formanek – bass / Tom Rainey – drums

SUN, JULY 25 @ THE CLEMENTE, LA PLAZA OUTDOORS
107 Suffolk St, New York

6:00pm Whit Dickey Trio
Whit Dickey – drums / Rob Brown – alto saxophone / Mat Maneri – viola

7:00pm Pheeroan akLaff Liberation Unit
Pheeroan akLaff – drums / Adegoke Steve Colson – piano / Michael Gregory Jackson – guitar

8:00pm Raymond Nat Turner
Raymond Nat Turner – poetry

9:00pm Third Landing
Ava Mendoza – guitar / Alexis Marcelo – keyboards / Luke Stewart – bass
Devin Brahja Waldman – horns / Ches Smith – drums / Abiodun Oyewole – spoken word

9:30pm James Blood Ulmer ODYSSEY
James Blood Ulmer – guitar / Charles Burnham – violin / Warren Benbow – drums

THURS, JULY 29 @ PIONEER WORKS
159 Pioneer Street, Brooklyn

6:00pm Elder Ones
Amirtha Kidambi – voice, harmonium, synthesizer / Matt Nelson – soprano saxophone, effects / Eva Lawitts – bass, effects / Max Jaffe – drums, sensory percussion

7:00pm James Brandon Lewis Quartet
James Brandon Lewis – tenor saxophone / Aruán Ortiz – piano / Brad Jones – bass / Chad Taylor – drums

8:00pm Julie Ezelle Patton Rock Paper Twister
Julie Ezelle Patton – poetry / Janice Lowe – piano / Paul Van Curen – guitar / William Parker – bass / Nasheet Waits – drums / Special Guest – Vinie Burrows

8:45pm Mara Rosenbloom Presents Flyways
Mara Rosenbloom – piano / Anaïs Maviel – voice, surdo / Rashaan Carter – bass

9:45pm Trio 3 + Special Guest
Oliver Lake – alto saxophone / Reggie Workman – bass / Andrew Cyrille – drums + Special Guest – piano

FRI, JULY 30 @ PIONEER WORKS
159 Pioneer Street, Brooklyn

6:00pm Brandon Lopez Trio
Brandon Lopez – bass / Gerald Cleaver – drums / Steve Baczkowski – woodwinds

7:00pm Ingrid Laubrock’s Monochromes
Jon Irabagon – saxophones / Ingrid Laubrock – saxophones
/ Zeena Parkins – harp / Tom Rainey – drums / performing with pre-recorded tapes

8:00pm fly or die
jaimie branch – trumpet, voice, percussion / Lester St. Louis – cello, voice, percussion / Jason Ajemian- bass / Chad Taylor – drums, mbira, voice

9:00pm Moten / Lopez / Cleaver
Fred Moten – poetry / Brandon Lopez – bass / Gerald Cleaver – drums

9:30pm David Murray Octet Revival
David Murray – tenor sax, compositions / Lakecia Benjamin – alto sax / Terry Greene II – trombone / Josh Evans – trumpet / Mingus Murray – guitar / David Bryant – piano / Dezron Douglas – bass / Russell Carter – drums
Commissioned by Chamber Music America

SAT, JULY 31 @ THE CLEMENTE, LA PLAZA OUTDOORS
Tribute to Milford Graves

6:00pm Andrew Cyrille
Andrew Cyrille – drum set

7:00pm Joe McPhee Octet Tribute to Milford Graves
Warren Smith – vibes / Jay Rosen – drums/ Brandon Lopez, Michael Bisio– bass
James Keepnews – guitar / Jason Kao Hwang, Rosie Hertlein – violin / Joseph McPhee – reeds, brass

8:00pm Shahzad Ismaily
Shahzad Ismaily – multiple instruments

8:15pm John Zorn
John Zorn – alto saxophone

8:30pm Tribute to Milford Graves
William Parker – bass / Lee Mixashawn Rozie – woodwinds / D.D. Jackson – piano / William Hooker – drums / Francisco Mela – drums

9:30pm Drum, Horn, and Dance Tribute to Milford Graves